Ismét internethez jutottam, meg időm is van, úgyhogy ideje újabb helyzetjelentést írni, jó sok minden történt azóta, lehet, nem is ömlesztem rátok egyszerre az egészet. Egy része amúgy flashback lesz még az első napokra, tudjátok, kevés a blog költségvetése, nem lehet mindig új jeleneteket forgatni :)
Szóval még megérkezésemkor kaptam egy kínai nevet. Mindenki kap kínai nevet (cserébe mi meg a magyarországra jövő kínaiaknak adtunk magyar neveket a nyelviskolában), ami teljesen érthető, mivel a kínaiaknak nincs katakanájuk.
Az elv tehát hasonló, mint amikor a japók leírják az ember nevét katakanával, csak annyi a különbség, hogy nem az egészet írják le, csak három írásjeles (szótagos) neveket konstruálnak az ember nevéből, meg persze kanjival, tehát van jelentése is. Például P. Szabó Sándor bei-shan-du nevet kapta (ejtsd: pej san tú), de legtöbben csak beishan-nak hívják, kanjik jelentése meg pénzhegy, szóval elég jó név :)
Na szóval augusztusban még eszemben volt, hogy találjak ki egy jó kis nevet magamnak, nehogy valami bénát kapjak, de csak annyira jutottam hogy az Andrásból legyen benne an (安, béke), mert az tápos írásjel (xi'an, vagy korábbi nevén chang'an, örök béke városa, tienanmen, a mennyei béke kapuja, stb). Magyarán elfelejtődött a dolog, mígnem vasárnap reggel beiratkozásnál kérdezték, hogy kínai nevem?
Mondtam, hogy nincs, mondták, hogy adnak egyet és nagyon tápos nevem lett :D. Összedugta a fejét a két kínai adminisztrátor csaj, és megkértek, hogy olvassam fel a vezeték nevem. Szekeres. Hm se-ge-si, hozták ki. Na most kiejtésre ugye szüe-gö-sz, igen, pontosan úgy hangzik. A japánok sekusu-nek írnák katakanával...
Tény, hogy lett volna némi felhasználási módja, pl James Bondos felszedő szöveg "a nevem si, se-ge-si). Esetleg adaptálhattam volna a "hazakísérhetlek?" viccet "bemutatkozhatok?" "meg hát"-ra.
Mindenesetre vihorásztak egy kicsit ezen, majd mondták, hogy olvassam fel a keresztnevem. Így lettem az Andrásból āndésī 安德思 vagyis Békés, Erényes Gondolat. :D
A másik flashback sztori, amit meg akartam osztani még a repülőn kezdődött. Felszállás előtt odajött a stewardess csaj egy fura készülékkel a kezében és a fejemre világított egy infrafénnyel. Először néztem hogy wtf ez, ugrottunk pár évtizedet előre és retina scan volt? Aztán rájöttem, hogy az emberek homlokára világít, úgyhogy biztos hőmérőnek kell lennie. Az is volt.
Kicsit túltolják itt az aktuális járvány miatti parát, úgyhogy a külföldi hallgatókat folyamatosan ellenőrzik. Beiratkozás napján az épület bejáratánál valahányszor bementem (5x) meghőmérőztek így, úgyhogy teljesen Gattaca feelingem lett, és a következő napokban is rendszeresen csekkoltak minket. Aztán most kapott mindenki egy-egy hőmérőt. Állítólag majd írni kell egészségügyi jelentést magunkról.
Hihetetlen ez a paranoia, már értem a Host című igencsak ütős (csak nem úgy, ahogy várnád, ugye Mihály? :D) koreai horror mély társadalomkritikai tartalmát :)
Amúgy Mihályról jut eszembe, egyik kajáldában a menűhöz csak pepsit voltak hajlandóak adni. Mármint más pepsi brandű üdítőkre se lehet lecserélni. Szörnyű! Szerintem Mihály játszotta az eladócsajt :P
Komolyan, minek inna az ember vacak pepsit, amikor99 másik jó italt lehetne élvezni? (Gyér szóvicc: a pepsi kínai neve baishi kele (kiejtve: pájshö kölö) 百事可乐 vagyis "száz dolog lehet élvezni" (a coca cola meg 可口可乐 "lehet inni, lehet élvezni", így lett a a 可乐 a kóla átirata).
Ha már kajáldáknál tartunk (nem, még mindig nem mentem el ráment enni! Passzív ellenállást folytatok!), párszor betértem a KFCbe, hogy azért pár naponta európai kaját is egyek. Kipróbáltam a helyi menüt, hát izgi volt. Rántott hús helyett ilyen kínai típusú édes-savanyú csirkehúsvolt (nem fasírt, hanem színhús), node a köret...sültkrumpli helyett a salátát kértem (a saláta a default, szénsavas üdítő helyett meg mango juice), mondván éljen az egészséges élet.
Nos, a saláta állt: uborkából, sárgadinnyéből, és aranymazsolából, leöntve egy valami édeskés majonézzel. A legfurább az, hogy élvezhető volt, olyan friss, könnyed ízzel rendelkezett. Pedig nem is szeretem a sárgadinnyét.
Szerdán megvolt a szintfelmérő vizsgám is, jó szarul ment, mint ne mondjak. Főleg, hogy egyik feladatsornál elnéztem a kulcsot. Úgy ment feladat, hogy audióban ment egy párbeszéd, feltettek a végén egy kérdést, a válaszok a vizsgafüzetben voltak, és a vizsgalapra kellett írni hogy A,B,C vagy D. Na most a vizsgafüzetben ellapoztam egyet és a következ ő feladatsor válaszait néztem, amiknek persze marhára nem volt értelme a hallott szöveggel kapcsolatban. Mire rájöttem, hogy mi a hiba, addigra meg már az adott feladatsor nehezebb feladataihoz értek, amiket meg már azért nem tudtam.
Szerencsére a teszt csak szintfelmérés volt, csütörtökön volt lehetőség csoportot változtatni. Megmutatták a tankönyveket és meg kellett nézni, hogy bírni fogjuk-e a tempót, vagy nem túl könnyű-e, így aztán mindkét csoportban (beszélt kínai és írott kínai) upgradeltem egy-egy csoportot (középhaladó 1-be, ha jól értettem, bár fura, mert beszélt kínainál kezdő 3-at írtak a papíromra, és kaptak egy középhaladó 1-es tankönyvet).
Amúgy kicsit WTF volt ez a tankönyv szint belövése. Írott kínainál mutattak két tankönyvet és a lecke végi új szavak résznél kellett tesztként felolvasnom a kanjikat. Az egyik könyvből a szavak 90%-át tudtam, a másiknál úgy 40%-át. Mondta, hogy hát az egyik szintje könnyű nekem, a másik nehéz, biztos bevállalom-e a nehezet.
Node kérem, tanulni jöttem, ez egy tankönyv, ha már most tudom a szavak 40%-át, akkor az miért lenne olyan nehéz szint nekem? Meg mit tanuljak olyan leckéket, ahol már szinte mindent tudok?
Na, miután így véglegesítette mindenki a szintjét csütörtökön péntekre meglett az óra beosztás is. Minden nap 8-12-ig vannak óráim, szerdán viszont 14:30-ig, pénteken meg csak 10:00-ig (ami nagyon jó a hétvégi kirándulások szempontjából).
Amit nem értek, hogy azt írták, hogy legalább 18, max 20 tanórát lehet felvenni, és vannak ehhez opcionális órák is. Na most ehhez képest pont 20as óraszámot kaptam, és ahogy néztem mindenki más is. Akkor ki vehet fel opcionális órát? Csak az, aki olyan jó, hogy elhagyhatja az egyik nyelvóráját?
Ráadásul az opcionális tantárgyak listájában nem láttam a klasszikus kínait, ami a múlt évi anyagban még benne volt. Pedig az nagyon kéne nekem :( Majd hétfőn beszélek a tanárommal.
Amúgy elvileg bármelyik egyetemi órára be lehet ülni lurkernek. Kellene vadásznom valami tanrendet, bár egy kinaiul tartott mondjuk taoista vallástörténet órából egy mukkot nem értenék.
Másik, amit nagyon várok, hogy szerdán megkapjam a student cardot és mehessek a könyvtárba.
A lényeg, hogy megvan a tanrend, a tankönyvek, azóta sokkal jobban érzem magam. Első pár napban nagyon céltalanul tengtem lengtem itt, az nem tetszett.